Velké šelmy na Moravě a ve Slezsku

Odborná publikace o velkých šelmách

Položka byla vyprodána…
Pouze online
Kód: 328
0 Kč
Kategorie: Vzdělávací publikace
Položka byla vyprodána…

Publikace není k prodeji. Lze zapůjčit v knihovnách, případně stáhnout na tomto odkaze.

 

Popis

Rys ostrovid, vlk obecný a medvěd hnědý. Nová publikace, kterou vydává Univerzita Palackého v Olomouci, představuje zatím neúplnější zpracování tématu velkých šelem, jejich biologie, ekologických souvislostí a aktuálního rozšíření nejen na Moravě a ve Slezsku. Stodevátetistránkovou publikaci ilustrovanou záběry profesionálních fotografů i snímky z fotopastí napsal kolektiv jednadvaceti autorů. Hlavními autory a editory jsou Miroslav Kutal z Hnutí DUHA Olomouc a Josef Suchomel z Mendelovy univerzity v Brně.

Publikace je rozdělena do tří hlavních částí, z nichž každá má určitá specifika. První velká kapitola je věnována základním charakteristikám jednotlivých druhů: týká se taxonomie, morfologického popisu, rozšíření, potravní ekologie, rozmnožování, prostorové aktivity, biotopových preferencí, ochranářského statusu, ohrožení a početnosti. Jedná se o rešerši nejnovějších poznatků, vycházející z domácí i zahraniční literatury, která představuje obecný základ pro pochopení variability vybraných aspektů bionomie a ekologie prezentovaných
druhů. Tuto kapitolu doplňují základní informace týkající se osteologických charakteristik, určování věku velkých šelem, jejich výskytu v ČR a podrobného popisu pobytových znaků se zaměřením na praktické poznávání v terénu.

Kniha nezůstává jen u rešerše publikovaných prací, ale obsahuje i jedenáct případových studií řešících rozmanitou problematiku velkých šelem na našem území. Několik studií na základě rozdílných zdrojů dat, ale v zásadě jednotnou metodikou vyhodnocuje aktuální výskyt velkých šelem zejména na česko-slovenském pomezí, v Jeseníkách nebo v severních a v severozápadních Čechách. Dále jsou na konkrétních příkladech představeny metody monitoringu pomocí fotopastí či genetiky, jiné studie se věnují například potenciálnímu konfliktu mezi velkými šelmami a chovem hospodářských zvířat.

Poslední část knihy formou rešerše a syntézou publikovaných prací diskutuje o roli velkých šelem – především vlka a rysa – jako vrcholových predátorů v lesních ekosystémech. Ve středoevropském kontextu je zde hodnocen jejich vliv na biodiverzitu, lesy a na myslivecké hospodaření. Nakonec jsou pospána opatření, která pomáhají zajistit trvalý výskyt velkých šelem u nás a jejichž realizaci se Hnutí DUHA podílí.

O tom, že je kniha kvalitní dílo, svědčí i cena rektora České zemědělské univerzity za nejlepší publikační výstup roku 2014.

 

Autor: Miroslav Kutal & Josef Suchomel

Vydala: Univerzita Palackého v Olomouci, 2014

Počet stránek: 190

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení