Medvěd na cestě

Cena: 1 900 Kč
Dostupnost: Skladem

Malba Ludvíka Kunce zachycující život velkých šelem

Ludvík Kunc se narodil roku 1934 v Olešné u Rakovníka. V Praze vystudoval obor knižní ilustrace a grafika. Více než 40 let pracoval v ostravské zoologické zahradě nejen jako výtvarník, ale i jako chovatel a publicista. Dnes již dávno dospělé děti jistě vzpomínají na jeho strhující besedy, při nichž nad pořádkem v hledišti bděly přísné pohledy nikoliv pedagogů, nýbrž živých šelem.

A šelmy vyplnily panu Kuncovi osud. Hoch z krotkých rakovnických kopečků hleděl jak na zjevení na kučery beskydských bučin prokláté temnými stožáry staletých jedlí. A v pomal tající bělostné závěji u paty stříbřitého kmene na div největší - misky stop karpatského "tygra" - rysa ostrovida.

V šedesátých a sedmdesátých letech dvacátého století se Ludvík Kunc stal díky neunavnému putování po rysích ochozech největším znalcem jejich beskydské populace. Dlouhou část života věnoval "šelmí rehabilitaci" - nejen v mysliveckých časopisech uveřejnil na dvě stovky článků dokazujících, že šelmy nejsou "škodná, nýbrž šlechta ve zvířecí říši stojící na vrcholu potravního řetězce.

V sedmdesátých a osmdesátých letech se Ludvíkovi Kuncovi splnil sen: jednak se jako ombudsman šelem zasloužil o návrat svých soukmenovců do míst, kde byli vyhubeni - do několika evropských pohoří a na Šumavu (ostravskou ZOO prošla stovka rysů odchycených na Slovensku, z nichž polovina se vrátila zpět do přírody), a také se stal adoptivním otcem rysa Sixiho, o němž vypraví kniha Můj přítel rys.