The Wolf's Tooth

Cena: 799 Kč
Dostupnost: Nedostupné

Podtitul knihy zní: Keystone Predators, Trophic Cascades, and Biodiversity

Autorka knihy, vědkyně Cristina Eisenberg, představuje fascinující a široce obsáhlý pohled na dramatické ekologické důsledky odstranění predátorů (a jejich návrat), když zkoumá koncept "trofické kaskády" a roli vrcholových predátorů při regulaci ekosystémů.

Ukazuje, jak a proč je možné, že zvířata jako jsou vlci, mořské vydry a žraloci, mají tak závratný vliv (nepoměrný k jejich velikosti) na jejich životní prostředí, a zvažuje, jak může tento pohled pomoci poskytnout praktické řešení pro obnovení zdraví a funkcí ekosystému. Autorka zkoumá obecné pojmy a konkrétní otázky, pro ilustraci využívá poznatky z vlastní práce v terénu a uvádí v život myšlenky, které prezentuje.

Navrhuje, jak mohou správci zdrojů využít znalosti o trofické kaskádě, pokud úsilují o obnovu, včetně toho, jak může být tento přístup aplikován v rámci smělé vize „znovuzdivočení“ severoamerického kontinentu.

Na závěr autorka nabízí své vlastní doporučení pro aplikaci poznatků o interakcích trofických sítí na úrovni lokální i krajinné. Na své nejzákladnější úrovni jsou trofické kaskády především silné „příběhy“ o ekosystémových procesech – o predátorech a jejich kořisti, o tom, co znamená přežít v krajině, o toku živin.

Tato publikace je první knihou se zaměřením na zásadní spojení mezi trofickými kaskádami a obnovou biologické rozmanitosti a stanovišť, přičemž poznatky prezentuje způsobem, který je přístupný široké skupině čtenářů.

---

Autorka: Cristina Eisenberg

Jazyk: angličtina

Rok vydání: 2010

Vydavatel: Island Press

měkká vazba, 254 stran