Nástěnný kalendář 2018

-52%
Screenshot-at-2017-10-28-20-07-27.resized.png IMG-8352.resized.JPG
Cena: 120 Kč
Původní cena: 250 Kč
Dostupnost: Skladem

Kalendář - oprava - dokument k vytisknutí. (Jedná se o opravu posloupnosti dnů v měsíci lednu a únoru. Na tiskárně je třeba nastavit - tisk skutečné velikosti.)

Únorová fotografie má již bohužel neaktuální text, jedná se o rysici Lauru, u které byl potvrzen úhyn.

 

Sestavili jsme pro vás kalendář z nejlepších snímků z fotopastí za rok 2017.

Za dvanáct měsíců se dozvíte plno zajímavostí ze světa rysů, vlků, medvědů a koček divokých v naší přírodě.

Kalendář je formátu A4, samozřejmě vytištěn na recyklovaném papíru.

Nákupem kalendáře přispějete k ochraně velkých šelem v ČR, které se věnujeme již 18. rokem.

Děkujeme.

 

Neváhejte se přidat a pomoci s monitoringem velkých šelem.

Jeden poutavý příběh z terénu sdílíme jako inspiraci.

 

Příběh hlídkaře

Jezdit s Hnutím DUHA na Vlčí a Rysí hlídky jsem se rozhodla někdy na podzim roku 2016. Po zaškolení v terénu, kterému hlídkaři říkají Zavýjení, jsem se tedy začala účastnit hlídek, které vždy vedl zkušený stopař.

Moje první hlídky byly v oblasti Bílých Karpat a naše skupinka se vydala z malé obce blízko základny ve Valašských Kloboukách. Měli jsme za úkol zkontrolovat a vyměnit baterky asi u 3 fotopastí. Nutno podotknout, že ten den bylo na horách po kolena sněhu a ještě stále přisypávalo, takže pohyb v něm byl dosti obtížný. Naše vycházka byla místy do kopce, ale poté, co jsme na vrcholu nenacházeli stopy ani běžné zvěře, natož šelem, jsme sestoupili zase dolů a zbytek pochůzky byl již spíše po rovince. Při takovém množství sněhu i zvířata raději šetří energii a zdržují se více v nižších polohách. Cesta nám ubíhala pomalu, při krátkých zastávkách jsme se kochali výhledy a pořídili pár pěkných foteček a zase honem šlapat, protože začínal štípat mráz. Byli jsme však teple oblečeni, každý měl svou termosku s čajem a podělili jsme se i o nějaké energetické tyčinky. Debatovali jsme také o různých eko tématech, co koho zajímá, a nakonec skončili u veganské stravy a receptů a těšili jsme se, co si večer dáme. To nejlepší ale ještě mělo přijít. Když jsme přišli na jedno méně zaváté místo lesní cesty, uviděli jsme stopy, prý starší, ale bylo jasné, že domácí kočička to nebude. Na nedaleké fotopasti se nám objevil mladý rys, který ještě neměl jméno, a tak se později na základně společně vymýšlelo jméno pro rysí holku, ze které jsme všichni měli ohromnou radost. Večer jsme pak zakončili v pěkné místní restauraci dobrou večeří.

Takhle nabitě jsem tedy strávila své první hlídky a můžu je proto všem vřele doporučit. Nejenom že se projdete v krásné přírodě, zvýšíte si kondičku, ale ještě se seznámíte s fajn lidmi a obohatíte tak svůj život o nová přátelství a přírodovědné znalosti. V neposlední řadě pomůžete našim šelmám přežít další tisíciletí bez pronásledování lovců či aut, která jim kříží cestu krajinou.

Přeji Vám mnoho krásných zážitků při hlídkování s DUHOU.

Hlídkařka Romana Sapetová